پنج شنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ ۲۹ ژوئیه ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

پژوهشگران "موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان" سوییس در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک ژل شده‌اند که در صورت تزریق می‌تواند استخوان‌های ضعیف شده ناشی از پوکی استخوان را تقویت کند.
پژوهشگران "موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان" سوییس در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یک ژل شده‌اند که در صورت تزریق می‌تواند استخوان‌های ضعیف شده ناشی از پوکی استخوان را تقویت کند.

به گزارش خبرگزاری متنا و به نقل از تک اکسپلوریست،
پوکی استخوان شرایطی است که در آن استخوان‌های فرد ضعیف و شکننده می‌شوند. این وضعیت خطر شکستگی استخوان را افزایش می‌دهد.

حدود ۲۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به پوکی استخوان هستند. این بیماری با علائمی مانند کاهش در توده استخوانی و وخیم‌تر شدن ریزساختارهای استخوانی بروز می‌کند و منجر به افزایش خطر شکستگی استخوان‌ها می شود.

"اولریک کتنبرگر "(Ulrike Kettenberger) محقق این مطالعه گفت: این یک مشکل بزرگ در جامعه ما است. ۴۰ درصد از افرادی که مفصل ران آنها شکسته است، هرگز نمی‌توانند دوباره بدون کمک قدم بردارند و ۳۳ درصد دیگر نیز دیگر خودکفا نخواهند بود. از هر پنج بیمار یک بیمار پس از اینکه شکستگی برای وی رخ دهد جان خود را از دست می‌دهد. این ارقام نگران کننده هستند.

اکنون دانشمندان برای حل این مشکل ترکیب جدیدی با نام "فلوبن"(Flowbone ) توسعه داده‌اند. آنها یک زیست ماده را به صورت ژل ایجاد کرده‌اند که حاوی ماتریس اسید هیالورونیک، ذرات کلسیم فسفات و یک دوز کوچک بیس فسفونات است.

بیومتریال، بیوماده یا زیست‌ماده(Biomaterial) به ماده‌ای با منش مصنوعی یا طبیعی گفته می‌شودکه به منظور بهبود، درمان، التیام یا جایگزینی بافت موجودات زنده به کار می‌رود.

کتنبرگر گفت: ما زیست ماده‌ای را به صورت ژل ایجاد کردیم که حاوی ماتریس اسید هیالورونیک، ذرات فسفات کلسیم و دوز کمی بیس فسفونات است. پزشکان می‌توانند ژل را مستقیما در استخوان بیمار تحت بی حسی موضعی تزریق کنند. ژل بدون آسیب رساندن به استخوان، به ساختار آن نفوذ می‌کند.

دانشمندان انتظار دارند که ظرف پنج یا شش سال ژل فلوبن را به بازار عرضه کنند.

 

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..