پنج شنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ ۲۹ ژوئیه ۲۰۲۱
ویجت ها و آخرین اخبار
تیتر یک و اخبار برگزیده
آخرین اخبار، ویجت ها و جدول ها

محققان "بیمارستان دانشگاه آیووا" (University of Iowa Hospital) آمریکا متوجه ناهنجاری‌هایی در ام.آر.آی مغز برخی بیماران مبتلا به کووید-19 شده‌اند.
محققان "بیمارستان دانشگاه آیووا" (University of Iowa Hospital) آمریکا متوجه ناهنجاری‌هایی در ام.آر.آی مغز برخی بیماران مبتلا به کووید-19 شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری متنا و به نقل از تک اکسپلوریست،
محققان طی این مطالعه بیماران بخش مراقبت‌های ویژه  را که مبتلا به بیماری کووید-۱۹ بودند و دارای علائم عصبی بودند را بررسی و اسکن ام.آر.آی مغز آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و متوجه ناهنجاری‌هایی در ام.آر.آی ۴۴ درصد از بیماران شدند.

دکتر "سدات جی کندمیرلی" (Sedat G. Kandemirli) از بیمارستان دانشگاه آیووا و چند محقق دیگر از کلینیک‌های شهر آیووا طی این مطالعه به بررسی ام.آر.آی ۲۳۵ بیمار مبتلا به بیماری کووید-۱۹ که به دلیل بیماری به ذات الریه نیز مبتلا شده بودند و در بخش بخش مراقبت‌های ویژه بستری بودند پرداختند. محققان ام.آر.آی بیماران مبتلا به بیماری کووید-۱۹ هشت بیمارستان را طی بازه زمانی بین ۱ مارس و ۱۸ آوریل مورد بررسی قرار دادند.

آنها دریافتند که ۵۰ نفر از بیماران (۲۱ درصد) علائم عصبی دارند. ام.آر.آی مغز در ۵۴ درصد از ۵۰ بیمار مبتلا به علائم عصبی انجام شد. از این تعداد محققان شاهد ناهنجاری‌هایی در ام.آر.آی ۴۴ درصد (۱۲ نفر از ۲۷ بیمار) بیماران شدند. آنها شاهد ناهنجاری سیگنال قشر" FLAIR "در ۱۰ نفر از ۲۷ بیمار (۳۷ درصد) بودند.

 در سه بیمار ناهنجاری سیگنال ماده سفید عمیق و زیرقشری در تصاویرقشر FLAIR وجود داشت. محققان مایع مغزی نخاعی از ۵ نفر از ۱۰ بیمار مبتلا به ناهنجاری‌های سیگنال قشر را گرفته و مورد بررسی قرار دادند. پروتئین کلی (total protein) در چهار بیمار بالا بود. در هر پنج نمونه، جواب آزمایش واکنش زنجیره‌ای پلیمراز رونویسی معکوس کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲  (SARS-CoV-۲) منفی بود.

دانشمندان خاطرنشان کردند: این مطالعه ممکن است به افزایش آگاهی درباره درگیری عصبی احتمالی کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲  در بیماران بخش مراقبت‌های ویژه و بیمارانی که با وجود بهبود یافتن تنفسشان نمی‌توان لوله تراشه را برای آنها برداشت، کمک کند.

 

ارسال دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارسال دیدگاه خود ابتدا بر روی کادر «من ربات نیستم» کلیک کنید.
پس از تایید، دکمه «ارسال دیدگاه» نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می توانید دیدگاه خود را ارسال نمایید..